I. Změna výše soudních poplatků
Podle novely zákona o soudních poplatcích dochází ke zvýšení většiny dosavadních soudních poplatků. Dražší by tak byly jak soudní poplatky vybírané v souvislosti se žalobami na zaplacení peněžitých částek, tak i v souvislosti s rozvodovými žalobami či např. za návrhy na zápis společností do obchodního rejstříku. Samozřejmě nelze předvídat zda a v jaké konkrétní podobě uvedená novela zákona o soudních poplatcích bude v konečné fázi schválena. Vymáhání dluhů bude dražší.
Dle návrhu se pak jedná např. o následující vybrané návrhy zvýšení soudních poplatků:
Žaloby o zaplacení - spory o peněžní částky, vč. odvolání
- Nyní do částky 15.000,- Kč 600,- Kč a v částce vyšší než 15.000,- Kč 4% z žalované částky, nejvýše 1.000.000,- Kč
- Nově do částky 20.000,- Kč 1.000,- Kč, v částce vyšší než 20.000,- Kč do 40.000.000,- Kč 5% z žalované částky a v částce vyšší než 40.000.000,- Kč 2.000.000,- Kč a 1% z částky přesahující 40.000.000,- Kč s tím, že částka nad 250.000.000,- Kč se nezapočítává
Elektronické platební rozkazy
- Nyní do částky 15.000,- Kč 300,- Kč a v částce vyšší než 15.000,- Kč 2% z žalované částky
- Nově do částky 20.000,- Kč 800,- Kč a v částce vyšší než 20.000,- Kč 4% z žalované částky
Spory o nemovitosti, vč. odvolání
- Nyní za každou nemovitost 3.000,- Kč
- Nově za každou nemovitost 5.000,- Kč, kdy za každou nemovitost se považují všechny nemovitosti zapsané na jednom listu vlastnictví
Podnikatelů by se citelně dotkla nová poplatková povinnost, a to sice částka 2.000,- Kč za přihlášku pohledávky v insolvenčním řízení, která je dosud bezplatná, a to zj. s přihlédnutím k tomu, že často musí být přihlašovány z účetního hlediska i pohledávky o nižší nominální hodnotě a k tomu, že výsledek insolvenčního řízení v konečném důsledku znamená velmi často jen zcela zanedbatelné uspokojení věřitele.
II. Alimenty - výživné a jeho vymáhání
Tato problematika je poměrně široká a komplikovaná, přitom trápí spoustu rodičů, kteří se nemohou domoci soudem stanoveného výživného. V Poradně věřitele přistupujeme ke každému případu individuálně a snažíme se v maximální míře pomoci všem, kteří mají nárok na alimenty, ale bývalý partner jim je nehradí.
Dlužné alimenty se stále častěji vymáhají pomocí exekucí. Úhrada soudem stanoveného výživného na dítě má totiž přednost i před jinými závazky dlužníka a srazit mu ze mzdy lze až dvě třetiny, namísto obvyklé třetiny.
Jakým způsobem může být dluh osobě pečující o dítě uspokojen?
Exekuce k vymožení peněžitého plnění lze provádět formou srážek ze mzdy, přikázáním pohledávky z účtu povinného, prodejem movitých věcí, prodejem nemovitosti a prodejem podniku.
Kdy může být nařízena exekuce?
Aby mohla být nařízena soudní exekuce, musí věřitel soudu předložit tzv. vykonatelné rozhodnutí (exekuční titul). Tím je ve většině případů rozsudek, který dlužníku nařizuje v určité lhůtě plnit. Jestliže dlužník ve lhůtě neplní, může věřitel navrhnout soudu provedení exekuce.
U běžného výživného exekutor vymáhá současnou povinnost hradit, to znamená, že dlužník aktuální výživné nehradí dítěti či exmanželovi, který ho má v péči, ale exekutorovi, který si tak exekucí vynucuje průběžné hrazení. Lze říct, že dokud to oprávněný (nejčastěji matka dítěte) nezastaví, tak exekuce běží pořád dál. Jinými slovy plátce výživného (povinný) se tak může dostat do nekonečného tlaku. I když párkrát zaplatí, tak hrozba exekuce nad ním visí pořád. To znamená, že mu při neuhrazení může být zmrazen účet, nebo pokud má v osobním vlastnictví nemovitost, exekutoři na ni dají v katastru nemovitostí tzv. plombu, takže byt nebo dům nemůže prodat.
více informací: Exekuce - Oddlužení